piątek, 25 listopada 2011

10:22

Naukowcy potwierdzają: Ibuprofen szkodzi!

Ci, którzy, by uśmierzyć ból głowy czy zębów, sięgają po popularne leki zawierające ibuprofen narażają się na zwiększone ryzyko chorób serca. Duńscy naukowcy alarmują!

Amerykański urząd ds. leków już wystosował do konsumentów specjalne ostrzeżenie przed przyjmowaniem tego rodzaju leków.

To pierwsze w historii badanie, które jednoznacznie odpowiada na pytanie, czy niesteroidowe leki przeciwbólowe wpływają na zwiększenie ryzyka chorób serca u osób, które nie były zagrożone tego rodzaju chorobami - mówi dla USA NewsWeek.com Dr Emil L. Fosbol, kardiolog z uniwersyteckiego szpitala w Hellerup.

Badanie opierało się na przeanalizowaniu danych dotyczących zdrowia ponad miliona Duńczyków na przestrzeni lat 1997-2005. Średnia wieku tej grupy wynosiła 39 lat.

W badaniach wzięły udział osoby, które mogły pochwalić się dobrym stanem zdrowia. Naukowcy wybrali tych, którzy przez pięć ostatnich lat nie przebywali w szpitalu i dwa lata nie przyjmowali leków na receptę na poważniejsze schorzenia.45 procent z nich wzięło tabletkę przeciwbólową tylko raz! Większość brało po jednej średnio raz na dwa tygodnie.

Ze statystyk jasno wynika, że w przypadku tych, którzy przyjmowali - w razie bólu - leki zawierające ibuprofen (w postaci leków: Advil, Motrin, Nuprin), ryzyko udaru wzrosło aż o 29 procent!

Podobnie przyjmowanie leków zawierających diklofenak lub Voltaren większa o 91 procent ryzyko śmierci z powodu wielu różnych zaburzeń pracy układu krwionośnego, a w przypadku tych z rofekoksybem - o 66 procent.

Rofekoksyb (pod nazwą handlową Vioxx) wprowadzono na rynek w 1999 roku. Opublikowane rok później badania świadczące, iż przyjmujący ten lek pacjenci mają częściej zawał mięśnia sercowego niż ci, którzy przyjmują naproksen, spowodowały, że w 2004 roku lek produkowany przez amerykański koncern wycofano z rynku.

Jak informuje ABC News, lekarze zwracają uwagę, że szczególnie narażeni mogą być sportowcy, którzy przyjmują leki zawierające ibuprofen dość często z uwagi an bóle mięśniowe, czy bóle stawów.

Jeden z leków przeciwbólowych nie miał żadnego wpływu na choroby sercowe badanych. Był to naproksen - u nas znany m.in. jako Aleve.

Należy pamiętać, że badania zostały przeprowadzone na dość ściśle wybranej grupie badanych - z konkretnymi uwarunkowaniami zdrowotnymi. Naukowcy zarzucają autorom, że w pełni obiektywne statystyki mogą przynieść wyłącznie badania na próbie losowo wybranych uczestników.

0 komentarze:

Prześlij komentarz