sobota, 12 listopada 2011

13:15

Czy ocet jabłkowy pomaga schudnąć?
W Japonii został przeprowadzony eksperyment, który miał na celu sprawdzić wpływ octu jabłkowego na odchudzanie. Testowi poddano jedynie otyłych ludzi, podzielono ich na trzy grupy o podobnej wadze, wskaźniku BMI i obwodzie pasa. Każda z grup wypijała codziennie przez 12 tygodni 500ml napoju, zawierającego kolejno: 30ml, 15ml i 0ml octu jabłkowego. Wszyscy którzy znajdowali się w grupach przyjmujących 30ml i 15ml octu mieli mniejszą wagę, BMI i obwód pasa, niż reszta znajdująca się w trzeciej grupie kontrolnej, której podawano jedynie sam napój bez octu.

Poniżej znajdziesz kilka informacji na temat octu jabłkowego i tego jak możesz go wykorzystać.

Jak powstaje i co zawiera
Ocet jabłkowy jest rodzajem octu, który powstaje w wyniku fermentacji soku jabłkowego. Podczas procesu fermentacji, cukier z soku jabłkowego przy pomocy bakterii i drożdży przemienia się w alkohol, a później w ocet.

Ocet jabłkowy jest niezwykle bogaty w witaminy i minerały. Zawiera witaminy: C, E, A, P, B1, B2 i B6, oraz wiele pożytecznych minerałów: żelazo, wapń, sód, magnez, miedź, fosfor i krzem.

Jakie ma właściwości
Po pierwsze, jak wynika z eksperymentu opisanego na początku, ocet jabłkowy pozytywnie wpływa na odchudzanie. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że przyśpiesza trawienie. Wpływa również pozytywnie na przemianę tłuszczy w wątrobie, chroniąc ją przy okazji przed nadmiernym otłuszczeniem.

Wiele innych eksperymentów wykazało, że ocet jabłkowy ma również inne lecznicze właściwości. Spożywany przez osoby z cukrzycą, może regulować poziomu cukru we krwi. Kwas octowy obniża ciśnienie i zmniejsza poziom złego cholesterolu.

Ocet jabłkowy jest również wykorzystywany przez niektórych do pielęgnacji zewnętrznej. Najpopularniejsze to leczenie trądziku i łupieżu.

Jak go dawkować
Ocet jabłkowy najlepiej stosować 2 lub 3 razy dziennie po jednej łyżce stołowej.

Zdarza się że wypicie octu w zbyt skoncentrowanej dawce może wywoływać bóle żołądka, dlatego warto rozcieńczać go w wodzie, np. w jednej szklance. Dzięki takiemu podejściu skorzystasz podwójnie, wypijając więcej wody uzyskasz jeszcze lepszy efekt.

Jeśli smak octu jabłkowego będzie Ci odpowiadał, możesz stosować go z powodzeniem jako przyprawę do sałatek i potraw.

Gdzie można go kupić i ile kosztuje
Ocet jabłkowy jest produktem spożywczym i można znaleźć go w niektórych sklepach spożywczych, supermarketach lub sklepach ze zdrową żywnością. Ceny wahają się w granicach od 8zł do 13zł za 500ml.

Ocet jabłkowy dostępny jest również w formie tabletek, ale podobno ich jakość jest różna w zależności od producenta, dlatego nie warto ryzykować i wyrzucać pieniądze na placebo.

0 komentarze:

Prześlij komentarz