niedziela, 27 listopada 2011

13:21

Pomelo, największy na świecie cytrus, coraz częściej gości na sklepowych półkach. Jego walory zdrowotne i smakowe z pewnością ucieszą zarówno miłośników egzotyki, jak i entuzjastów zdrowego odżywiania się.

Pomelo wywodzi się z Azji południowo-wschodniej, a o jego walorach zdrowotnych wiedziano prawdopodobnie już w I wieku p.n.e. Znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie.

Owoc, który może ważyć nawet ponad dwa kilo i odznaczać się pokaźną średnicą (do 25 cm), jest największym istniejącym cytrusem o grubej żółtozielonej skórce, pod którą kryją się wyraźnie wyodrębnione cząstki. W smaku przypomina grapefruit, ale jest zdecydowanie mniej kwaśny.

Zastosowanie:

Pomelo spożywa się na surowo i tak jak w przypadku innych cytrusów, można wycisnąć z niego sok lub używać do przygotowania słodkich przetworów. Skórkę kandyzuje się i używa jako aromatyczny dodatek do ciast i deserów.

Jeśli wyciskasz z pomelo sok, obierz owoc zostawiając jak najwięcej otoczki znajdującej się pod gruba skórą. To właśnie ona zawiera najwięcej substancji przeciwutleniających.

Kupując pomelo, zwróć uwagę na jego ciężar. Owoc może być bardzo długo przechowywany (nawet do 4 miesięcy), ale z czasem zaczyna wysychać i traci objętość, a zatem im cięższy owoc, tym świeższy.

Walory zdrowotne:

Owoc pomelo (zwłaszcza skórka) jest bogaty w substancje, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. Według pewnych obserwacji, zawarte w nim bioflawonoidy hamują rozwój komórek nowotworowych u pacjentek cierpiących na raka piersi.

Mimo iż sok pomelo jest kwaśny, po strawieniu wykazuje właściwości zasadowe dlatego polecany jest pacjentom, którym dokucza refluks i zgaga.

Zawarte w pomelo pektyny redukują tempo odkładania się lipidów w tętnicach, a tym samym hamują rozwój miażdżycy.

Ogromna zawartość witaminy C wzmacnia odporność i pomaga utrzymać elastyczność tętnic.

Pomelo jest wspaniałym elementem diety odchudzającej. Zawarte w owocu enzymy ograniczają wchłanianie skrobi z pożywienia oraz pomagają obniżyć ilości cukru dostarczanego do krwi po posiłku.

Regularne spożywanie owocu dodaje ciału energii i wigoru, a skórze gładkości i blasku.

Wartość odżywcza w 100 g owocu pomelo:

Witamina C: 44.8 mg

Witamina B1: 0.03 mg

Witamina B2: 0.03 mg

Beta karoten 200 ug

Wapń 14.0 mg

Żelazo 0.6 mg

Białko 0.7 g

Tłuszcz 0.3 g

Węglowodany 10.4 g

Wartość energetyczna: 44.0 Kcal

Woda: 88.0 g


http://mamzdrowie.pl/pomelo-gigantyczny-cytrus/

0 komentarze:

Prześlij komentarz