czwartek, 8 grudnia 2011

10:11

Czym jest EFT i czym nie jest...

Historia metody EFT (Emotional Freedom Techniques) ma dość niespodziewany i spektakularny początek. W 1980 r. w Kalifornii psycholog dr Roger Callahan, otwarty na alternatywne techniki pomocy, po części z ciekawości, a trochę również w przypływie frustracji, postanowił wypróbować w praktyce teorie medycyny chińskiej.

Pracował z Mary już półtora roku i nie był jej pierwszym terapeutą. Do tej pory nikomu nie udało się pomóc Mary w przezwyciężeniu silnej fobii wody. Mimo stosowania różnych technik terapeutycznych klientka na bliskość wody reagowała napadem lęku, bólem głowy i dolegliwościami żołądkowymi. Sięgając po niekonwencjonalną pomoc, dr Callahan miał nadzieję, że stymulacja punktu powiązanego z żołądkiem złagodzi chociaż torsje. Podczas sesji po kilkuminutowym opukiwaniu palcem wskazanego miejsca na kości policzkowej Mary stwierdziła, że jej fobia minęła i na dowód tego opryskała twarz wodą z pobliskiego basenu.

Dr Callahan zachęcony tym zaskakującym rezultatem zaczął opracowywać metodę rozwiązywania różnych problemów emocjonalnych za pomocą stymulacji punktów akupresurowych na ciele. Udało mu się dopasować konkretne punkty do poszczególnych problemów. Technika ta wymagała jednak obszernej wiedzy i znajomości wielu schematów. Oczywiście nie zawsze efekty były tak szybkie jak u Mary, ale zachęcały do dalszej pracy.

Wtedy doktora odwiedził Gary Craig. Był to już doświadczony trener rozwoju osobistego, z wykształcenia inżynier, który wciąż poszukiwał nowych rozwiązań. Przyjechał do Kalifornii, słysząc doniesienia o skuteczności nowatorskiej techniki. On właśnie na bazie odkryć dra Callahana stworzył EFT. Zrobił to, wybierając kilkanaście najważniejszych punktów. Za ich pomocą można pobudzić przepływ energii w całym organizmie. Opracował też prosty schemat, który można stosować praktycznie niezależnie od rodzaju problemu.

Podstawowa procedura EFT jest na tyle prosta, że każdy może sam ich używać w rozwiązywaniu codziennych kłopotów. Z czasem psycholodzy szkolący się w instytucie Craiga zaczęli rozwijać metodę, dołączając do klasycznego EFT swoje pomysły i udoskonalenia. Dlatego też praca dzisiejszych trenerów często różni się od tego, co pokazuje sam autor. Obecnie EFT zyskuje coraz większe zainteresowanie w krajach zachodnich. Zostały już rozpoczęte intensywne prace badawcze dążące do powszechnego wykorzystania techniki w pracy z weteranami wojennymi w amerykańskich szpitalach wojskowych.

0 komentarze:

Prześlij komentarz