czwartek, 15 grudnia 2011

14:55

Pokrzywa to roślina popularnie występująca w całym kraju. Rośnie w zaroślach, ogrodach, w przydrożach i na nieużytkach. Niekiedy wyrasta nawet do wysokości 1 metra. Każdy ją zna i wie, że jej liście i łodyga całe pokryte są boleśnie parzącymi włoskami. Pokrzywę zbiera się od późnej wiosny, przez całe lato aż do września. Po wysuszeniu pozyskuje się ziele poprzez „osmykiwanie”, a łodygi wyrzuca się. Jest to całkiem przyjemna czynność i nie grożąca bolesnymi skutkami, gdyż po zwiędnięciu pokrzywa traci swoje parzące właściwości.

Właściwości, zastosowanie i działanie pokrzywy
Surowcem pokrzywy jest liść i korzeń. Zawierają one witaminy: C, K i B2, sole mineralne, związki żelaza, potasu, wapnia oraz rozpuszczalną krzemionkę. Korzenie pokrzywy mają działanie moczopędne o ściągające. Liście zaś działają moczopędnie przeciwgośćcowo i przeciwbiegunkowo oraz hamują krwawienia. Pobudzają krążenie krwi oraz wzmacniają cały organizm. Obniżają również poziom cukru we krwi i ciśnienie.

Doustnie stosuje się produkty pokrzywowe w biegunce, w bólach mięśniowych i stawowych i hemoroidach (żylaki odbytu). Po konsultacji z lekarzem również w awitaminozach.

Zewnętrznie stosowana jest do okładów i obmywa owłosionej skóry głowy (łupież, łojotok). Używana także do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych oraz w bólach mięśniowych i stawowych.


Sposób parzenia pokrzywy
Czubata łyżeczka suszu wystarcza na filiżankę dobrej herbatki z pokrzywy. Zalewamy wrzątkiem (temperatura wody ok. 96 °C) i zaparzamy około 5 minut. Mocniejszy napar uzyskamy wydłużając czas do 10 minut. Parzymy pod przykryciem. Pić 2 do 3 razy dziennie po filiżance naparu między posiłkami.

Z młodych pędów pokrzywy można także przyrządzić sałatkę jarzynową, smakiem przypominającą szpinak. Także bardzo cennym dla naszego zdrowia „napojem” jest sok z pokrzywy z dodatkiem miodu, który działa na organizm wzmacniająco. Należy młode pędy pokrzywy zmiażdżyć i wycisnąć sok do ostatniej kropli, dodać miód. Taką kurację wiosenną prowadzimy przez 2 tygodnie wypijając po pół szklanki soku dziennie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz