wtorek, 7 lutego 2012

15:09
2

Czy oleje leczą? Wiadomo o tym fakcie od setek jeżeli nie od tysięcy lat. Taniej i zdrowiej, olej ostropestowy zastępuje np. takie popularne leki jak sylimarol, bo sylimarol jest właśnie z ostropestu. Olej ostropestowy jest jednak znacznie bardziej skuteczniejszy niż jego zamienniki.
Poniżej trochę faktów o tej specyficznej roślinie i z niej oleju.

Jest to starożytne ziele pochodzące z Samarii i niektórych części Izraela. Stosowane od tysiącleci jako lek na wątrobę. W Niemczech nasiona ostropestu i wyciągi z tej rośliny wpisano do rejestru leków na marskość wątroby. Wykazano również, że preparaty z ostropestu obniżają poziom cukru we krwi u diabetyków i normalizują poziom cholesterolu w hipercholesterolemii oraz zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych i chorobom pęcherza moczowego.

Owoce ostropestu zawierają 2-4 % mieszaniny flawonolignanów, zwanych sylimaryną. W jej skład wchodzą sylibina, sylidiamina i sylikrystyna o podobnej budowie i własnościach fizykochemicznych oraz izosylimaryna, 2,3-dehydrosylimaryna, 2,3-dehydrosylikrystyna i tzw. sylibinomery, czyli oligomeryczne pochodne sylimaryny. Ponadto występuje toksyfolina, alkohol dehydrokoniferylowy, kwercetyna, tyramina, histamina, śluz, kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole, zwłaszcza sitosterol, garbniki, białka, cukry (około 21 %) i tłuszcz z dużą ilością kwasu linolowego, a także minerały.

Związki zawarte w ostropeście mają również działanie przeciwzapalne, wspomagające leczenie schorzeń skóry i zakażeń, a nawet antynowotworowe (czerniak).

Olej pozyskiwany z ostropestu ma więc właściwości przeciwzapalne, stabilizujące, stymulujące rozwój i regenerację komórek wątrobowych. Jest też silnym przeciwutleniaczem, przeciwdziała uszkadzaniu komórek przez wolne rodniki.

Korzystne zmiany obserwowano lecząc chorych z zaawansowaną marskością wątroby i u alkoholików. Olej ten działa stymulująco i „odbudowująco” na komórki wątroby. Ostropest ma przede wszystkim właściwości odtruwające i ochronne miąższ wątroby ale tez i nerek , przed niszczącym działaniem trucizn.

Od dawna znane jest korzystne działanie w krwawieniach wewnętrznych i oraz krwawieniach z narządów kobiecych i dlatego jest stosowany w zwalczaniu krwawienia z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu, przedłużonych miesiączkach.

Reguluje czynności trawienne zwiększając wydzielanie soku żołądkowego, poprawiając apetyt i dlatego podaje się w niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęciach i odbijaniu, a niekiedy w bólach głowy typu migrenowego, obniżonym ciśnieniu i chorobie lokomocyjnej.

Olej z ostropestu stosujemy zewnętrznie i wewnętrznie.

Zastosowanie wewnętrzne:

-zaburzenia funkcji wątroby
-zaburzenia dróg żółciowych tj. marskość wątroby, zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby,
-zapalenie jamy ustnej,
-zapalenie dziąseł,
-zapalenie krtani,
-wydalanie substancji toksycznych z organizmu,
-obniża poziom cholesterolu,
-normalizuje procesy trawienia,
-wzmacnia i uelastycznia naczynia włosowate,
-polepsza wzrok,
-obniża ryzyko chorób serca i naczyń,
-wzmacnia system odpornościowy.

Zastosowanie wewnętrzne: zaleca się przyjmować olej 3 razy dziennie ok. 4 gramów (1 nie cała mała łyżeczka przed jedzeniem).
Olej z ostropestu stosowany wg zaleceń nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Zastosowanie zewnętrzne:

-oparzenia,
-do leczenia trudno gojących się ran
-procesy ropne,
-egzema,
-rumień
-nadmierne rogowacenie skóry,
-w świerzbiączce i innych objawach alergii atopowej oraz kontaktowej.

Łyżeczka oleju przed każdym posiłkiem zregeneruje wątrobę i zapobiegnie jej dalszemu niszczeniu.


2 komentarze:

  1. Opisano zawartość związków czynnych w owocach ostropestu, chciałabym wiedzieć jaka ich część i czy w istotnych stężeniach znajduje się w oleju wytłoczonym z nasion ostropestu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mam pojęcia, może napisz do jednego z producentów w Polsce. Powinni mieć takie dane. Osobiście i teść i moja mama stosowali olej ostropestowy z powodzeniem, w jednym przypadku na schorzenia skórne w drugim na wątrobę.

      Usuń