piątek, 23 marca 2012

15:32

Noni "święty" owoc z raju ;)

Coraz większą wagę przywiązujemy do zdrowego trybu życia. Oprócz aktywności fizycznej zwracamy również uwagę na sposób żywienia sięgając po naturalne produkty. Sok noni i owoc noni to doskonały element diety ale także źródło zdrowia i witamin.

Noni jest rośliną charakterystyczną dla tropikalnego obszaru Pacyfiku. W zależności od konkretnego regionu, w którym rośnie owoc noni nosi inną nazwę, począwszy od owocu serowego, poprzez morindę a skończywszy na indiańskiej morwie. Czym jest ta tajemnicza roślina, która zdobywa na całym świecie coraz większą popularność wśród zwolenników zdrowego trybu życia i medycyny niekonwencjonalnej?

Od tysięcy lat w swoim naturalnym środowisku owoc noni jest uważany za podstawowy element medycyny ludowej. Uważa się, że sok noni uzyskiwany z owocu noni jest doskonałym źródłem energii, poprawia samopoczucie, reguluje problemy związane z układem trawiennym, łagodzi zakażenia i stany zapalne. Podczas okresu głodu, niedojrzały owoc noni był dla Hawajczyków istotnym źródłem pożywienia. Używano go również jako lekarstwo - w tym celu niedojrzały owoc tłuczono z solą, i tak przygotowaną mieszankę aplikowano na głębokie rany lub złamania kości. Dojrzały owoc, w postaci gorących okładów, stosowano na stłuczenia, oparzenia i rany. Sok ekstrahowany z owocu działał na insekty i używano go do oczyszczania włosów głowy z wesz.

 
Noni jest i była ważną rośliną leczniczą nie tylko dla Hawajczyków, ale równie powszechnie stosowano ją w medycynie indyjskiej. Liście rośliny były podawane wewnętrznie jako środek przeciwgorączkowy oraz zewnętrznie - na rany i wrzody. Sok stosowano zewnętrznie w przypadku podagry. Z kolei w Indochinach, pieczonym owocem noni leczono astmę i biegunki. Jeszcze do niedawna na Hawajach, podawany doustnie autolizat (samotrawienie się owocu) niedojrzałego owocu, był lekiem na takie choroby, jak: nadciśnienie tętnicze, zapalenie stawów, bóle menstrualne, wrzody żołądka, zaburzenia trawienia, cukrzycę i choroby serca. Wykazano, że ekstrakt z korzenia noni wykazuje właściwości Hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi), jak i przeciwzatorowe (zmniejszające zastój krwi).

Moorthy i współpracownicy stwierdzili, że alkoholowy ekstrakt z owocu noni powodował stały i powtarzalny spadek ciśnienia tętniczego krwi u znieczulonych psów. Bushnell i wsp. odkryli, że ekstrakt z owocu noni wykazywał umiarkowane właściwości antybiotyczne przeciw różnym szczepom Salmonella i Shigella. Ponadto, Levand odkrył, że świeży sok z owocu byt aktywny przeciw Pseudomonas aeruginosa, Proteus morganii, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis i Escherichia coli oraz oświadczył, że asperubzyd - substancja czynna odnaleziona w noni - może być aktywnym składnikiem przeciwbakteryjnym. Aktywność przeciwguzową ekstraktu z soku obserwowano u myszy z wszczepionym wewnątrzotrzewnowo rakiem płuc Lewisa.

Do tej długiej listy korzyści płynących ze spożywania soku noni można jeszcze dodać lecznicze działanie w przypadku złamań i zwichnięć stawów oraz bólu różnego pochodzenia.
Obecnie owoc noni znany jest już na całym świecie, a najbardziej wartościowy sok produkowany jest przez amerykańską firmę Tahitian Noni International. Sok noni jest rozlewany do butelek z ciemnozielonego szkła, które chroni ich zawartość przed dostępem światła. Mają one pojemność jednego litra i zamykane są zakrętką, zalepioną firmową, foliową plombą. Każda butelka ma indywidualne numery serii oraz datę przydatności do spożycia. Ponieważ zawarty w niej sok Noni nie posiada jakichkolwiek dodatków chemicznych, konserwantów czy polepszaczy koloru i smaku, po jej otwarciu należy przechowywać ją zamkniętą w lodówce. Sok Noni jest suplementem diety i nie można stosować go zamiast leków.

Stosowanie owocu noni jako dodatku do diety jest niezwykle prostą i bardzo skuteczną metodą wspomagania organizmu w utrzymaniu optymalnego poziomu zdrowia tak, aby wszystkie organy naszego ciała mogły sprawie funkcjonować, nie odczuwając braków i utrzymując ciało w zdrowiu i młodości.

Alkaloidy zawarte w Noni są odpowiedzialne w dużej mierze za szczególne działania tej rośliny - wspomagają regenerację komórek, przywracają błonie komórkowej jej elastyczność oraz możliwość odżywiania i komunikacji. Noni jest prawdziwym darem natury dla człowieka i nikt, kto znajduje się na drodze do poprawy swojego stanu zdrowia i jakości życia, nie powinien tego wspaniałego owocu i jego leczniczego soku lekceważyć.

Aby osiągnąć spodziewane rezultaty przy stosowaniu soku Noni, nadrzędne znaczenie ma przyjmowanie odpowiedniej dawki przez odpowiednio długi okres czasu oraz tzw. dyscyplina picia soku. Sok ten należy stosować na czczo 3 godziny po jedzeniu, a pół godziny przed jedzeniem, przyjmowaniem leków i myciem zębów. Przed spożyciem soku powinno się wstrzymać 30 minut z piciem kawy, paleniem papierosów i spożywaniem alkoholu.
Lepiej spożywać przetworzony owoc Noni w mniejszych dawkach, kilka razy dziennie, trzymając go w ustach przez 20 sekund przed połknięciem, niż w dawce jednorazowej. Poza tym wskazane jest picie do 8 szklanek wody dziennie, aby umożliwić wyeliminowanie z organizmu niepożądanych produktów przemiany materii. Następnie pozostaje nam już tylko dać naszemu organizmowi czas na rewitalizację. Cud nie stanie się z dnia na dzień. Jest to proces, który trwa 100-200 dni, gdyż tyle czasu potrzebuje komórka na zregenerowanie się. Dlatego przyjmuje się, iż tyle trwa pełna kuracja sokiem Noni.

Długo, niekoniecznie, zważywszy że dochodzi do regeneracji i odbudowy komórek naszego organizmu. Ustępują choroby a stan zdrowia a co za tym idzie humor, energia, wydajność wzrastają.
Inwestycja się zwraca, a my widząc efekt sięgamy po kolejną butelkę. Bo jeżeli w coś warto inwestować to w pierwszej kolejności w siebie, tak podpowiada zdrowy rozsądek.

0 komentarze:

Prześlij komentarz