poniedziałek, 30 kwietnia 2012

10:35

Goji – owoce długowieczności

Goji to inaczej krzew o nazwie kolcowuj. Należy on do rodziny psiankowatych. Najbardziej znanymi odmianami są kolcowuj chiński i szkarłatny. W Europie sadzony jest jako roślina ozdobna, natomiast już od dawien dawna używa się tych owoców w medycynie chińskiej i tybetańskiej.

Dietetycy są zdania, że GOJI to jeden z bardziej wartościowych owoców. Posiadają wiele składników odżywczych, a są wśród nich:


  • Aminokwasy
  • Specyficzne polisacharydy, które wspomagają działanie układu pokarmowego
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe
  • Witaminy: witamina C znajdująca się w owocach w ilości większej niż w pomarańczach. Co więcej, owoce goji są na trzecim miejscu na świecie pod względem jej zawartości, zaraz po południowoamerykańskim camu camu oraz australijską śliwką kakadu; witamina E, rzadko spotykana w innych owocach; witaminy z grupy B, przede wszystkim: B1, B2, B6.
  • Karotenoidy: beta-karoten, który występuje w ilości większej niż w marchwi; zeaksantyna tworzy 80% karotenoidów zawartych w goji, poprawia wzrok, stosowana przy leczeniu zaćmy, a także jest pomocna przy procesie odtruwania wątroby, nawet w cięższych przypadkach.
  • Betaina, która jest niezbędna do produkcji w wątrobie choliny. Jest to czynnik, który łagodzi nerwicę, wspomaga przyrost mięśni, poprawia pamięć, chroni wątrobę od otłuszczenia, zapobiega chorobom serca.
  • Fizalina, która jest związkiem stosowanym przy leczeniu nowotworów.
  • Liczne składniki mineralne: żelazo, które jest odpowiedzialne za przenoszenie tlenu we krwi i komórkach; wapń, który buduje kości, aktywuje enzymy, bierze udział w krzepnięciu krwi; cynk, który kieruje kurczliwością mięśni, bierze udział w procesie mineralizacji kości, regeneruje tkanki, poprawia odporność; selen – łagodzi uderzenia gorąca u kobiet, które przechodzą menopauzę, jest bardzo ważny w funkcjonowaniu męskiego układu rozrodczego (odpowiada za ruchliwość plemników), a także zabezpiecza komórki przed działaniem wolnych rodników.
  • Flawonoidy, które mają właściwości utleniające
  • Fitosterole, dzięki nim owoce goji działają przeciwzapalnie, obniżają poziom złego cholesterolu LDL, korzystnie wpływają na układ rozrodczy mężczyzn (poprawia potencję, pomaga leczyć powiększoną prostatę), a także damski (pomaga w leczeniu raka szyjki macicy, a także łagodzi bóle menstruacyjne), wspomagają leczenie infekcji bakteryjnych.


Zastosowanie w medycynie naturalnej

Taka zawartość składników odżywczych, a także ich natężenie, powoduje, że owoce goji mają duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jest to jedno z najbardziej wartościowych i za razem naturalnych pożywień na świecie. Owoce goji opóźniają procesy starzenia się organizmu, gdyż wspomagają budowę komórek i regenerację tych zniszczonych, wzmacniają stawy, poprawiają wzrok.
W medycynie chińskiej stosuje się jagody kolcowoju jako lek przy chorobach serca, nerek, a także przy reumatyzmie. Goji reguluje pracę układu trawiennego i go wzmacnia i dlatego jest stosowany przy leczeniu otyłości, przy okazji wykazuje działanie antynowotworowe. Jagody te mogą być także stosowane przez studentów podczas sesji, gdyż likwidują zmęczenie, poprawiają pamięć i nastrój. Co więcej, pomagaja w leczeniu objawów alergii i wysypek skórnych.


„Czerwone diamenty” można stosować w różnej postaci, owoców świeżych, suszonych, soku. Mają one przyjemny, słodki smak. Chociaż w Azji wschodniej były stosowane już od wieków, u nas dopiero zaczynają robić karierę. Można się zatem zachwycić ich właściwościami i egzotyką.


0 komentarze:

Prześlij komentarz