poniedziałek, 30 kwietnia 2012

10:21

Żurawina i jej niezwykłe właściwości


Żurawina pochodzi z terenów Ameryki Północnej. Jej owoce były używane do różnych celów, zarówno jako środek leczniczy, ale także przedłużający trwałość innych produktów np. mięsa.


Układ moczowy

Owoce żurawiny od setek lat były cenione jako naturalne remedium na zakażenia układu moczowego. W latch 90. XX w. przeprowadzono badanie z udziałem 153 kobiet, które dało naukowe dowody na to, że żurawina zapobiega infekcjom układu moczowego. Odkryto, że kobiety, które otrzymały sok żurawinowy zapadały na infekcje układu moczowego o połowę rzadziej niż te którym podano placebo.

Ochronne działanie soku żurawinowego wynika z:
- zakwaszaniu moczu kwasem hipuronowym, ma on działanie antybakteryjne
- zawartości składników utrudniających przyleganie bakterii Esherichia coli (E.coli) do ścian układu moczowego.

Zanim dojdzie do infekcji, bakterie E.coli muszą najpierw „przyczepić się” do ścian układu moczowego. Substancje zawarte w żurawinie skutecznie to uniemożliwiają. Dzięki temu bakterie E. coli są wypłukiwane wraz z moczem. Powodują one aż 80 do 90% infekcji w obrębie układu moczowego, dlatego składniki tego owocu mają tak dobroczynne działanie w tej kwestii.

Niezwykły owoc do misji specjalnych

Naukowcy ciągle odkrywają zalety żurawiny:

Zapobiega powstawaniu próchnicy i chorób dziąseł. Działa tutaj ten sam mechanizm, co w przypadku infekcji dróg moczowych. Bakterie nie mają szansy przyklei się do ścianek jamy ustnej. Już niedługo sok z żurawiny ma być dodawany do past do zębów.
Zmniejsza ryzyko wielu chorób, np. zaćmy, reumatyzmu, chorób Parkinsona i Alzheimera, a to za sprawą usuwania wolnych rodników.
Przy długofalowym stosowaniu zmniejsza ryzyko zawału serca, ponieważ podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL).
Działa korzystnie na układ pokarmowy, m.in. zapobiega powstawaniu wrzodów w jego obrębie, bo zwalcza bakterie Helicobacter pylori, które są ich przyczyną.
Zwalcza wirusa opryszczki, który może prowadzić do powstania opryszczki narządów płciowych. Na razie badania były prowadzone tylko w laboratorium, ale wyniki są obiecujące.
Mówi się o czosnku w ten sposób, ale okazuje się, że żurawina też zasługuje na miano naturalnego antybiotyku. Jest bowiem bogata w witaminy: C, A, B1, B2, a także w takie pierwiastki jak: żelazo, magnez, fosfor, jod, potas i wapń. Znaleziono w niej również substancje, które pomagają w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych, a także z grypą.


Żurawina spożywana jako składnik urozmaiconej diety, wykazuje dobroczynne oddziaływanie dla zdrowia. Ma zarówno działanie terapeutyczne (w przypadku dolegliwości układu moczowego), ale przede wszystkim profilaktyczne. 


Zanim zachorujesz sięgnij bo nawet niewielki ilości żurawiny a odczujesz różnice.

0 komentarze:

Prześlij komentarz