środa, 4 listopada 2015

09:41
Dobra jakość i ilość snu to klucz do dobrego rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. Trzeba o tym pamiętać jak bardzo sen jest ważny. Kiedy dziecko jest wyspane może się więcej nauczyć, bo jest wypoczęte, ale też spokojniejsze i rodzice też ;-)

1. Ważne jest, aby zaprogramować cykl aktywności i snu dziecka, aby był zgodny z rytmem życia domu. Trzeba ustalić sygnały, które będą zapowiadały pójście spać. To rodzice programują zegar biologiczny dziecka i cykl zasypiania.

2. Każde dziecko jest inne i trzeba słuchać tego, co ma nam do powiedzenia swoim zachowaniem. Nie warto wprowadzać jakiejś procedury, ktora jest dla niego odpowiednia. Także każda matka powinna słuchać swojego instynktu macierzyńskiego (ja na przykład nie mogłabym zostawić mojego dziecka płaczącego nawet na parę minut, chociaż wielokrotnie czytałam takie rady w naukowych opracowaniach).

3. Kiedy dziecko jest bardzo zmęczone to staje się bardziej aktywne i może mieć trudności z zaśnięciem, więc należy je kłaść, kiedy się zauważy pierwsze symptomy zmęczenia.

4. Wprowadźmy konkretny porządek wieczoru. Ważne, aby wyciszał on dziecko i by się go trzymać. To stanowi podstawę dobrych nawycków związanych ze snem.

5. Bądźmy elastyczni. Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy będzie trzeba coś zmienić w wieczornej procedurze.

6. Trzeba pamiętać, że im bardziej nawyk jest zakorzeniony to tym dłużej będzie trwała jego zmiana. Kiedy się pojawiają problemy ze snem to trzeba się nimi zająć natychmiast. Chociaż nawet wtedy, kiedy nawyk nie jest zbyt mocno utrwalony to zmiana może zająć co najmniej dwa tygodnie, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość.

7. Istnieje wiele strategii kształtowania snu małych dzieci. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, najpierw zorientuj się we wszystkich, aby móc wybrać zgodnie ze sobą.

8. Czasem przesunięcie pory pobudek, drzemek i zasypiania rozwiąże wiele problemów.

9. Przygotujmy dziecku takie otoczenie, w którym mu się będzie dobrze spało, pokój musi sprzyjać nocnemu odpoczynkowi.

0 komentarze:

Prześlij komentarz