środa, 4 listopada 2015

12:32
Wiele kobiet ma jakieś wyobrażenie na temat karmienia własnego dziecka. Często dosyć duży wpływ ma otoczenie na postrzeganie przez nas danej sytuacji. Mama, koleżanki, opinia publiczna ogółem. Niektóre z Was na pewno jeszcze nie mają sprecyzowanej tej wizji (mam nadzieję, że kolejne posty na ten temat pomogą Wam podjąć decyzję ).

Dobrze jest znać wszystkie za i przeciw karmieniu naturalnemu i z butelki. Oczywiście mówimy o sytuacji, kiedy możemy wybierać, bo czasem organizm naszego dziecka determinuje sposób w jaki w dajemy mleko. Zatem jakie są zalety karmienia piersią? Najpierw przedstawię je z punktu widzenia dziecka:

- więcej zdrowia u dziecka. Dziecko za każdym razem kiedy ssie pierś otrzymuje sporą dawkę przeciwciał wzmacniających jego odporność. Dzieci karmione piersią rzadziej przebywają w szpitalu, a także rzadziej zapadają na różne infekcje.- Idealne dopasowanie jamy ustnej dziecka do piersi matki. Co za tym idzie? W przyszłości lepszy zgryz, gdyż dziecko nie wysuwa języka do przodu jak to robi przy piciu z butelki. Teraz w sklepach można kupić smoczki wyprofilowane. Na pewno są one lepiej uformowane niż paredziesiąt lat temu, ale mimo to pierś jest naturalnie przystsowana.

- mniejsze obciążenie nerek dziecka przez sód i białko. Mleko matki jest rzeczywiście mniej obfite w te składniki w porównaniu z krowim.

- lepsze trawienie. Zazwyczaj dzieci karmione naturalnie rzadziej cierpią na kolki, gazy i nadmierne ulewanie pokarmu. Mleko kobiece i krowie mają różne rodzaje białka i tłuszczu w sobie, stąd te różnice w przyswajaniu.

- wapń jest lepiej wchłaniany. Najprawdopodobniej ma to związek z mniejszą ilością fosforu w mleku krowim, a nadmiar tego pierwiastka utrudnia przyswajanie wapnia.

- mniejsze ryzyko przekarmienia i otyłości. Dziecko jak pije z piersi to pobiera pokarm w trzech fazach, w tej ostatniej mleko jest najbardziej gęste i sycące. Dziecko samo odsuwa się od piersi jak poczuje sytość. Przy karmieniu z butelki bywa tak, że dziecko przestanie pić, ale rodzic podaje mu jeszcze raz butelkę, aby dopiło do końca, aby kontrolować ilość spożywanego mleka. Mimo tego trzeba pamiętać o tym, aby nie dawać dziecku piersi za każdym razem, kiedy będzie marudziło!

- brak problemu z cholesterolem. Naukowcy do końca nie wiedzą dlaczego, ale dzieci karmione piersią w wieku niemowlęcym ujawniają lepszą zdolność do przemiany cholesterolu niż te karmione butelką. Prawdopodobnie ma to związek z większą ilością cholesterolu w mleku matki, który od początku przyzwyczają organizm do ciągłej przemiany tego związku.- Dopasowane mleko do potrzeb Malucha. Pokarm naturalny dopasowuje się do pory dnia i okresu życia dziecka. Jest nawet inny w przypadku wcześniaka niż u dziecka urodzonego o czasie.

- mniejsze ryzyko zaparć i biegunek. Mleko matki ma właściwości przeczyszczające, więc dzieci, które są nim karmione nie mają problemu z zaparciami, ale też biegunki są o wiele rzadsze. Mleko z piersi ma dwojakie właściwości – bezpośrednio niszczy szkodliwe mikroorganizmy, a także stymuluje wzrost pozytywnej flory bakteryjnej, która ma nad tymi pierwszymi kontrolę.

Ciąg dalszy w części II, zapraszam!

0 komentarze:

Prześlij komentarz