środa, 4 listopada 2015

12:25
W tej części przejdźmy do zalet tzw. karmienia sztucznego. jest ich sporo i u niektórych rodziców właśnie one decydują o wyborze karmienia.

Powiem Wam na marginesie, że w moim przypadku za bardzo nie było wyboru.  Mój synek był naprawdę malutki i nie miał siły na wyczerpujące ssanie mleka z piersi (kiedy dziecko pije z butelki to musi w tę czynność włożyć zdecydowanie mniej wysiłku). A zatem – oto i one:

- łatwa kontrola ilości wypitego mleka. Karmiąc dziecko piersią niedoświadczona matka może się zamartwiać czy dziecko wypiło odpowiednią ilość, natomiast patrząc na butelkę od razu wie. UWAGA! Może to być też wadą w przypadku, kiedy nierozsądna matka zmusza dziecko do wypicia większej ilości pokarmu.

- dłuższe uczucie sytości u niemowlęcia. Mleko modyfikowane jest trudniej trawione niż mleko naturalne, w żołądku zalegają grudki pokarmu, co daje uczucie sytości na dłużej. Nawet noworodki są karmione w tym przypadku co 3 lub 4 godziny. Natomiast niektóre matki, ktore karmią piersią mają wrażenie, że karmią przez 24 godziny na dobę…

- brak stresu w miejscu publicznym. Nawet w dzisiejszych czasach jeszcze nie wszędzie są miejsca wydzielone dla matek karmiących. Na pewno jedne z Was krępują się mniej, a drugie bardziej karmić w miejscu obfitym w ludzi, ale niestety kolejna sprawa to opinia publiczna, nie zawsze jest przychylna karmieniu na widoku.

- wolność wyboru środków antykoncepcyjnych. Karmiąc dziecko piersią trzeba wybrać takie środki, aby nie miały negatywnego wpływu na Maluszka (często mają one też negatywny lub do końca niezbadany wpływ na ciało kobiety, więc nie polecane przeze mnie)

- dowolność diety. Oczywiście nawet wtedy powinnaś jeść jak najlepsze pożywienie, aby wzmocnić swój organizm po porodzie, ale już nie musisz dodatkowo myśleć o potrzebach Maluszka. Możesz też zacząć się odchudzać, czego nie może robić kobieta karmiąca (chociaż najczęściej i tak traci kalorie przy karmieniu).

- masz więcej swobody! Nie musisz koniecznie co do godziny albo częściej karmić dziecka lub ściągać pokarm, kiedy nie ma Cię w pobliżu.

- swoboda wyboru ubioru. Kiedy karmisz piersią musisz jednak pamiętać o tym, aby Twoje bluzki lub sukienki umożliwiały Ci tą czynność. Jeśli karmisz butelką możesz wrócić do swoich ukochanych ubrań z przed ciąży.

- możliwość zaangażowania starszego rodzeństwa i Taty, a także możliwość odpoczynku Mamy. Każda kobieta jest wyczerpana porodem, dlatego na pewno odczuje ulgę, kiedy nie musi wstawać w nocy. Wtedy jest pole do popisu dla brata lub siostry Malucha, a także Twojego partnera.

Pamiętaj, że ponad wszystko powinnaś brać pod uwagę swoje własne odczucia związane z konkretnym sposobem karmienia. Nic Cię nie przekona, jeśli po prostu nie czujesz się dobrze z myślą, że będziesz karmiła piersią lub odwrotnie. A szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko!!!

0 komentarze:

Prześlij komentarz